A terméktesztek központi szerepet játszanak a sminkblogok témaköreit tekintve. Bloggerina társaimnak valószínűleg nem ismeretlen, hogy addig nem nyúlunk a termékhez, amíg le nem sikerült fotózni természetes fényben, vakuval, a lehető legtöbb szögből, csini háttérrel vagy szimpla háttérrel, művészi(nek szánt) kompozíciókban, és ki tudja, még hogy.
Annyi rengeteg sminkterméket halmoztam fel, mióta blogolok, hogy alig győztem/győzöm folyamatosan próbálgatni őket. Aki szintén ír blogot, az valószínűleg tudja, hogy ha korrekt, mindenre kiterjedő beszámolót akarunk írni, akkor nem is olyan egyszerű ez a tesztelgetési folyamat. Az én álláspontom az, hogy minden terméket, amiről írok, többféle körülmények között kell kipróbálni, elegendő ideig rajtam kell lenniük minden egyes alkalommal, és tudatosan figyelni kell, hogy mire hogyan reagálnak, mit és mennyit bírnak.
Gyakran olvasom terméktesztes postoknál, hogy „ma érkezett”, „tegnap vettem”, és ilyenkor mindig felvonom a szemöldököm. Az jár a fejemben, hogy fél-egy napja van meg az illetőnek az adott termék, ez alatt a színén és az állagán kívül mégis mit sikerülhetett megtudnia róla? Lehet hiteles beszámolót nyújtani egy alapozóról úgy, hogy nem volt rajtad egy egész napot és nem buliztál benne végig egy éjszakát? Egy rúzsról, aminek a fő előnye és egyedi adottsága, hogy 7 nap alatt hidratáló hatást fejt ki ajkainkon, tehát pont a leglényegesebb tulajdonságának kell szó nélkül maradnia? Most komolyan?! Persze vannak termékek, amiket egy nap alatt ki lehet ismerni, a szemhéjpúdereket például ide sorolom, de egy krém, egy alapozó, egy olyan termék, amiről konkrétan mondja a forgalmazó, hogy hány nap szükséges, hogy kifejtse hatását…
Összeszedtem, hogy mely terméktípusoknál hogyan zajlik nálam a tesztelés folyamata:
Alapozó: Az egyik legkényesebb. Ha a szín nem stimmel, akkor eleve bukó, mivel csak otthon lenne rajtam, ott meg 12 órányi viselés után sem tudnék hiteles és mindent átfogó képet adni róla. Fontos, hogy egy teljes (munka)napot rajtam legyen, ez a kisebb kihívás. A nagyobb az egy buli, ahol táncolok, meleg van, és szintén hosszú órákon át viselem. Megnézem, hogy hazaérve ugyanúgy mutat-e az arcomon, mint mikor feltettem, vagy ha nem, akkor mennyit változott, lekopott-e egyenletesen vagy megült itt-ott. Hogyan tetszett a bőrömnek, nem irritálta-e. Milyen a fedése, állaga, illata, használhatósága.
Púder: A tesztelés gyakorlatilag megegyezik az alapozóéval. Figyelem, hogy hány óráig tartja matton az arcom, feltevéskor milyen hatást kelt (természetes vagy poros), újra púderezést hogy bírja (természetes marad-e, vagy ekkor már poros hatásúvá válik). Hogyan viselkedik, ha csak bőrre viszem fel, hogyan, ha alapozó fölé.
Korrektor: Szintén egy nappalt és egy átbulizott éjszakát kell túlélnie. Csúnya dolog, de ezeket még edzéskor is ki szoktam próbálni (mégse ijedjenek már meg tőlem). Alapozó felett és simán az arcbőrömön is teljesítenie kell. Fontos a fedőképessége, valamint hogy milyen hosszan marad fent.
Szemhéjalapozó: Ő is egy igen kényes darab. Nappalt, estét, hideget, meleget, szelet, edzést.. egyszóval MINDENT ki kell bírnia. Ami fontos benne, az természetesen a tartósság, vagyis a tartósító képessége, és hogy mennyire tapadnak rá a szemhéjpúderek, mennyire mutatnak felette szépen.
Szemceruza, tus: Nekik elég, ha kibírnak egy nappalt, valamint egy edzést. Kérdés, hogy mennyire maradnak a helyükön szemhéjalapozó nélkül, nyomot hagynak-e a szemöldökcsont területén, az alsó szempillák tövéből levándorolnak-e, vagy tartják a pozíciójukat. Ó igen, és a vízvonal.. a legtöbb itt bukik el.
A „dekor” termékek tesztelésével, mint amilyenek a pirosítók, a szemhéjpúderek, rúzsok, szájfények, nem töltök túl sok időt. Ezeknél elsődleges szempont a szín és a pigmentáltság. A tartósság a szemhéjfestékek tekintetében nekem nem igazán mond semmit, mert kivétel nélkül minden egyes alkalommal használok alájuk szemhéjalapozót. Ami még efelett is meggyűlik a ráncocskákban, az… KUKA. Rúzsoknál, szájfényeknél szempont lehet, hogy mennyire hidratál vagy éppen szárít, de én abszolút ajakápoló-függő vagyok, úgyhogy még nem találtam olyat, amivel ajakápoló nélkül (sőt, azzal) ne éreztem volna száraznak a számat. Természetesen ha van valami különleges, egyedi tulajdonsága (vízálló, pattanásokat eltüntető, hidratáló stb.) a terméknek akkor arra mindenképp hangsúlyt fektetek a tesztelés során, ami így több ideig eltarthat és extra körülményeket igényelhet.
Bloggerinák, ti hogyan teszteltek? Mivel töltitek a legtöbb időt?
Olvasók, nektek hiteles, ha valaki egy nap után számol be egy termékről? Vagy mindegy az idő, lényeg, hogy ilyen vagy olyan irányban meggyőző legyen?