Először is szögezzük le, hogy a diéta iszonyú fontos. A saját bőrömön tapasztaltam, hogy eljárhatok én edzeni heti több alkalommal, de alig lesz valami látszata, ha az étkezésre nem figyelek oda. És ugyanezt láttam a többi csajon is, akikkel együtt jártam anno aerobicra. Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy ha edzettünk egy órát, akkor mi már mindent megtettünk azért, hogy elérjük életünk legjobb formáját, és ha ezt a héten még kétszer megismételjük, akkor 2 hónap múlva bombanőként szürcsölhetjük a koktélokat a barátnőkkel. Ha ez ilyen egyszerű lenne, nem lennének túlsúlyos emberek, és mindenki baromi jól nézne ki. Aki fogyni és/vagy formálódni akar, annak muszáj tartania magát egy tiszta és következetes diétához. És a diéta alatt nem kell drasztikus fogyókúrát érteni, a legjobb, ha életmódot váltunk. Mert mi értelme leadni nagy nehézségek árán, kitartással és önfegyelemmel 10 kilót, ha utána ezt a mekiben ünnepeljük meg? Aztán minden megy tovább, mint korábban..
Ha sok egészségtelen, hízlaló ételt eszel, akkor bizony nagyon nehéz dolgod lesz. Ilyen esetben szerintem nem biztos, hogy célra vezető, ha rögtön fejest ugrasz és mindet egyszerre vonod meg magadtól. Kezdd kis lépésekben. Például ha szoktál üdítőt inni, akkor először az étrended hagyd békén, csak szoktasd át magad a mentes vízre. És szépen mindig menj tovább egy-egy lépést.
Mielőtt írnék pár tippet a fogyni vágyók által ehető fogásokra, fontosnak tartom mondani néhány szót az ételek elkészítéséről.
- Az előző postban már említettem, hogy amit serpenyőben sütök, azt csakis ezzel a teflonspray-vel teszem. Nincs zsírtartalma, és kellemes vajas ízű, sós és édes ételekhez egyaránt jó.
- Ha tepsiben sütök húst, akkor olíva olajat öntök alá.
- A legjobb gondolom, ha párolóedényben készíted, mert akkor csak víz kell hozzá. Nekem is van egy ilyen emeletes szerkezetem, de sosem érzek túl nagy kedvet összevadászni a darabjait.
- Lehet természetesen grillezni is, pont most tervezek beszerezni egy lakásban használható, összecsukhatós grillsütőt
- Ha salátát készítesz, öntetként olíva olajat vagy lenmagolajat használj, esetleg balzsamecettel. Az egyéb "dresszingek" felejtősek.
Csinálhatsz napi 300 hasprést, attól önmagában soha nem lesz szép lapos, feszes hasad!
Az eredményeid 70-80%-át a konyhában alapozod meg.
Az eredményeid 70-80%-át a konyhában alapozod meg.
- Amiből lehet, válassz zsírszegény fajtát. Amiből nem lehet, azt hagyd meg másnak.
- Vegyél sok zöldséget, és próbáld nagy részüket nyersen (például salátaként) fogyasztani
- A gyümölcsök se maradjanak ki, de a magas cukortartalmúakat (banán, szőlő) csak mértékkel
- Mindent felejts el, ami fehér lisztet és cukrot tartalmaz. A barna kenyér nem egyenlő a teljes kiőrlésűvel, gyakran barna cukorral színezik, így még akár rosszabb, mint a fehér. Mindig olvasd el az összetevők listáját, és ha búzaliszt van benne, ne vedd meg! Tényleg fontos elolvasni, mert gyakran amire ráírják, hogy teljes kiőrlésű, kb fele-fele arányban tartalmaz t.k. lisztet és simát. Én egyszerűbbnek tartom, hogy megveszek egy csomag teljes kiőrlésű Wasa-t, ez mindössze 3 összetevőből áll: teljes kiőrlésű rozsliszt, sovány tejpor (5%), só. Kettő-három bőven elég belőle, és felbontás után sokáig eláll.
- Felvágottakból csakis sonka, lehetőleg pulykamell vagy csirkemell, de fontosabb a hústartalom. Minél magasabb, annál jobb - értelemszerűen. 90% feletti hústartalmút igyekezzetek venni.
- Innivalóként csakis (mentes) víz, ízesítetlen tea, esetleg néha cukormentes energiaital, ha a kidőlés szélén állsz.
- Édességből ne nagyon erőltessük a diabetikusat sem, ugyanannyi kalóriát tartalmaznak, mint a sima változatuk, a különbség többnyire mindössze annyi, hogy asztali cukor (szacharóz) helyett gyümölcscukor (fruktóz) van bennük, ami ugyanolyan rossz!
- Ha már mindenképp édességre vágysz, akkor meg merem kockáztatni, hogy egy magas kakaótartalmú (80% körüli) étcsokiból napi 1, max 2 kocka még nem a világ vége. Kérdés ugye, hogy meg tudsz-e állni annyinál. Én az étcsokit nem szeretem, de tudom magamról, hogy ha megeszem egy kocka tejcsokit, sokkal jobban fogom kívánni, mintha nem is ettem volna, és lehet, ki sem bírom, hogy ne egyek többet belőle. Szóval nálam a "csak egy kicsi" elve nem működik, és szerintem nem vagyok egyedül.
- A legjobb mégis, ha egyáltalán nem tartasz otthon "rossz" kaját. Ha egészséges alapanyagokkal van tele a hűtőd, azokat fogod enni.
- Ketchup, majonéz - ilyeneket sajnos nem lehet enni, tele vannak cukorral.
- Rizsből barnát válassz
- Az édesítő nem kimondottan egészséges, de ha édes ízekre vágysz, akkor azt csak ettől kaphatod meg. A cukor esetében nem jó sem a barna, sem a nád, sem semmilyen. Ja, a méz sem. Ha parázol a mesterséges édesítőktől, vegyél steviát (sztívia), ez 100% természetes.
Reggeli
A reggeli a kedvencem, mert ez az az étkezés, ahol tudok édes ételeket enni. Ez csak rám igaz, mert tejfehérje allergiás vagyok, mások szerencsésebb helyzetben vannak. Ötletek:
- 3 tojásfehérje összekeverve fél pohár natúr zabpehellyel, bele édesítő, és plusz ízesítésként mehet kókuszreszelék vagy fahéj, esetleg apróra tört magvak. Ezt beleöntöd egy serpenyőbe, és alacsony lángon megsütöd először az egyik felét, majd átfordítod, mint egy palacsintát. Az eredeti recept egyébként dupla adagot ír, de nekem bőven elég ennyi.
- Egy pohár natúr joghurt (zsírszegény), bele szintén fél pohár zabpehely vagy natúr müzli, édesítő (ha már undorodom a tojástól)
- Zsírszegény túró - ezt meg lehet csinálni édesre édesítővel, és lehet bele rakni bármilyen gyümölcsöt, vagy sósan akár kőrözött szerűen elkészíteni/ízesíteni, vaj és tejföl nélkül
- Csirke- vagy pulykamell sonka, teljes kiőrlésű (nem "barna"!!) kenyér, abonett vagy wasa, zöldség
- Tojásrántotta - itt figyeljünk arra, hogy sárgája az ne nagyon menjen bele. Ha egy sincs, akkor olyan ehetetlen lesz, hogy napokra megundorodsz a tojás gondolatától is (tapasztalat). Én úgy szoktam, hogy egy teljes tojás és két vagy három fehérje, teszek bele sonkát meg zöldsége(ke)t, és eszem mellé paradicsomot
- Fehérje turmix zabbal - elvileg ez a legjobb választás, mert ébredés után a lehető leggyorsabban szüksége van a testnek a fehérjére, de én nem hiszem, hogy meg tudnék inni egy nap több turmixot is, és akkor már inkább edzés után iszom.
"Nasi" (uzsonna, tízórai)
- Zsírszegény túró simán jöhet
- Gyümölcs (tízóraira még bármi mehet, uzsira a banánt, szőlőt és társait már hagyjuk békén)
- Magok (inkább tízóraira)
- Fehérje szelet - ez tökéletes például olyan esetekre, ha útközben vagy, és nincs lehetőséged úgy nagyon kajálni
- Uzsonnára lehet enni az ebédből egy kisebb adaggal
- Saláta
- Zsírszegény joghurt
Ebéd
Mindenképp legyen benne sovány hús - csirkemell, pulykamell vagy tengeri hal. Nem túl sok a választási lehetőség a húsokat illetően (nekem pláne, aki nem szereti a halat), úgyhogy a legjobb barátod biztosan a fűszeres pult lesz a közértben... Szinte minden bevásárlás alkalmával veszek valamilyen fűszerkeveréket, hogy változatosabb íze legyen annak az átkozott csirkemellnek, és ez végülis egész jól beválik. Köretnek mehet hozzá saláta, párolt zöldségek, barna rizs. Lehet csinálni például wrapet, csak tortilla tészta helyett salátába göngyölöd a cuccot. Darált, sovány pulykahúsból készíthetünk hamburger puffancsot, és zöldségekkel megehetjük, vagy aki úgy érzi, belefér, egyen hozzá egy fél, teljes kiőrlésű zsemlét is.
Én köretként általában brokkolit szoktam enni, karfiolt, ceruzababot vagy zöldségkeverékeket (persze a mexikói a kedvencem, ami a kukorica miatt felejtős kéne, hogy legyen). Néha csinálok barna rizst, akkor paradicsomot eszem még mellé.
Vacsora
Ez a legjobb, ha csak fehérjét tartalmaz. Ha este edzel, mint általában én is, akkor tök jól kijön, hogy utána megiszol egy fehérje turmixot, és azzal kiváltod a vacsorát is. Persze ha nem edzel, akkor is tökéletes estére a fehérje turmix, ilyen esetben lassú felszívódásút válassz. Ja és fehérje turmix néven nehogy beszabaduljon valaki a dm-be és ilyen turbó diéta és egyéb korcs cuccot vegyen, múltkor megnéztem a címkéjét, és több benne a szénhidrát, mint a fehérje! Egy rendes fehérje turmix kb. 20-25 g fehérjét és kb 2-4g szénhidrátot tartalmaz. Ez a shake 14 g fehérjét és 15 g szénhidrátot, aminek a nagy része cukor.
Én most igyekszem csak akkor inni a turmixot, amikor edzek, így van, hogy vacsira csirkemellet eszem egy kevés nyers vagy párolt zöldséggel, vagy salátát, esetleg túrót, joghurtot (zsírszegényt ofkorsz).
Az adagokat illetően nem nagyon tudok tanácsot adni, ha nagyon precízen szeretnél diétázni, számítsd ki, hogy mik a szükségleteid. Én edzek és nem szeretnék izmot veszteni, sőt pont növelni, úgyhogy arra próbálok figyelni, hogy meglegyen a napi kb 1,7g fehérje/testsúlykg.
Ha valaki hasonló paraméterekkel rendelkezik és segít neki, akkor leírom, hogy ebédre 15 dkg húst szoktam, ha barna rizs van mellé, abból 10 dkg-t, zöldségből csak a mexikói köretet szoktam lemérni, ebből 20 dkg-t. Vacsi adagok attól függnek, hogy az egész napot nézve hogy jött ki a fehérje bevitelem, és ehhez igazítom az adagot.
100g csirkemellben kb 25-30g fehérje van, fél doboz túróban kb 11g, 100g light mozzarellában 11g, egy adag fehérjeturmixban általában 20-25g, tojásfehérje 3,5g, az általam fogyasztott sonka 100g-jában 24.
Ami még kényes dolog, az az, ha máshol kell enned. Én azt javaslom, hogy nagyszülőknél, akiket havonta egyszer vagy még ritkábban látsz, ne kezdd el kiverni a balhét, hogy te márpedig nem eszed meg, amit főztek. Ennyi időnként egy "cheat-meal" abszolút belefér, sütit azért ha lehet kerüld, de legalábbis ne egyél egy kóstolónál többet. Ha viszont olyan helyre megyek, ahova gyakrabban járok, és akik valamennyire meg is tudják érteni, hogy mi folyik itt nálam, mint például anyukám, akkor simán viszek műanyag dobozban kaját, és azt eszem. Ha bevásárló központban vagy más helyeken kell gyorséttermekben ennünk, akkor jó megoldás a török kajáldákat választani, és ott például csirkenyársat vagy grillezett csirkemellet kérni saláta körettel (öntet, feta sajt és egyéb finomságok nélkülit), de ezek más helyeken is jó választások.
Recept ötletek:
(csak linkelek, mert így is iszonyat hosszú lett a bejegyzés)
- Csípős cukkinis csirkemell
- Nyelvhal citrommal és bazsalikommal
- Rakott pulykamell (tejszín lehet kevesebb és light, trappista helyett light mozzarella)
- Fajita
- Szuper receptek két napra Nicole Moneer Guerrero fitness modelltől
- Eat Clean Diet receptek
- http://fitnesscook.wordpress.com/
- Húsmentes receptek nem csak vegáknak
- Receptek fehérje porhoz
- Caithleen Heffernan fitness modell receptjei
Ezek remek bizonyítékok, hogy a diétának nem kell unalmasnak és egyhangúnak lenni!
Remélem segítenek nektek ezek az ötletek, tippek. :)